Turkiyeresellers
turkiyeresellers Logo
Turkiyeresellers
Turkiyeresellers

S-Ticaret Nedir?

S-Ticaret Nedir?


S-ticaret nedir sorusuna verilebilecek en kestirme cevap, sosyal medya ile e-ticaret sistemlerinin birleştirilmesidir. E-ticaret deneyimini daha kolay hale getirir. S-ticaret sosyal medya mecralarından yapılan veyahut yönlendirilen sosyal ticaret işidir. Her ne kadar e-ticaretin devamı nitleiğini taşısa da sosyal mecraların gittikçe genişlemesi ve yaygın kullanımı sayesinde pek uzun olmayan bir vadede e-ticaretten ayrı bir kavram olarak ele alınabilir. 

S-ticaret Hangi Platformlardan Yapılır?

S-ticaret hangi platformlardan yapılır denildiğinde tek bir cevap yeterli değildir. Akla gelen, kişilerin kullandığı her hangi bir sosyal medya mecrası üzerinden yapılabilir. Sosyal ticaret konusunda kullanılabilecek iki popüler mecra:

İnstagram:

Pek çok araştırmaya göre ülkemizde s-ticaret ortalama %70 oranı ile İnstagram’dan yapılıyor. Büyümeye ve gelişmeye devam eden butik işletmeleri bu mecranın alışverişe uygun olması sebebiyle İnstagram’ı sosyal ticaret bakımından öncü görüyor. 

Facebook: Facebook Business modelini geliştirdiğinden beri Facebook binlerce insana ulaşım sağlatıyor. İşletmelerin ürün ya da hizmetlerinin ne olduğundan bağımsız, herhangi bir alanda işletmeyi kolaylıkla öne çıkarabilme imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra yalnızca satış yapmayı da sağlamıyor. İşletmelerin dijital hayattaki tüm verilerini sunuyor ve yeni pazarlama stratejileri geliştirebilmeyi kolaylaştırıyor. 

S-Ticaret Avantajları 

Sosyal medya ticaret konusunda oldukça gelişmiştir. Özellikle küçük işletmeler ve evde üretim yapan kişiler, bunun yanı sıra hizmet pazarlayan kişiler sosyal medyanın pazarlama kanalı ayağından oldukça faydalanmaktadır. Gerek müşteri ile kolay iletişim sağlaması açısından, gerek güven verme ve alıcıya ürünün her detayını gösterebilme şansı verirken bunun yanı sıra daha kolay ve güvenilir ödeme imkanı da sağlıyor. 

Turkiyeresellers Hashtag